Wybór odpowiednich drzwi jest naprawdę bardzo ważny — dotyczy to zarówno modeli wewnętrznych, jak i tych, które będą pełniły funkcję drzwi wejściowych. Drzwi zewnętrzne będą stanowiły pewnego rodzaju barie dzielącą świat zewnętrzny od spokojnego domowego azylu. Z tego tez względu należy wybór staranie przemyśleć, aby wybrać te najlepsze drzwi, które z powodzeniem posłużą przez dość długi czas.
Jakie są rodzaje zewnętrznych drzwi do mieszkania?
W przypadku mieszkań najlepszym rozwiązaniem zawsze będą drzwi pełne, czyli takie, które są otwierane do wewnątrz. To najbardziej praktyczne rozwiązanie, ponieważ w przypadku mieszkań w blokach i kamienicach konieczne jest stworzenie zgodnego z przepisami p.poż. ciągu komunikacyjnego, w związku z czym w przeważającej ilości przypadków otwieranie drzwi na zewnątrz nie będzie po prostu możliwe.
Drzwi do mieszkania dzieli się przede wszystkim, mając na uwadze to, z jakiego materiału zostały wykonane. W takim przypadku podział wygląda w sposób następujący:
- drzwi drewniane — takie modele są uniwersalne i bardzo solidne, świetnie będą się prezentowały przez wiele lat, zapewniając nie tylko dobre wyciszenie (co jest bardzo ważne, gdyż do mieszkania nie docierają dźwięki pochodzące z klatki schodowej), ale również zadowalającą izolację termiczną;
- drzwi stalowe — w tym przypadku rama wykonana jest ze stali, natomiast poszycie skrzydła w większości przypadków wykonywane jest z blachy, która została pokryta fornirem, okleiną czy farbą. Sama stal jednak nie zapewni dobrych parametrów akustycznych, dlatego też producenci drzwi zewnętrznych muszą uzupełniać je różnego rodzaju komponentami — najczęściej stosowana jest pianka poliuretanowa lub płyta dźwiękoszczelna;
- drzwi z tworzyw sztucznych PCV — to zdecydowanie najtańszy wariant. Takie drzwi są lekkie, a ich konstrukcja została stworzona z wielokomorowych profili, które są dodatkowo wzmocnione aluminium czy ocynkowaną stalą. Dzięki temu drzwi mają dość dobre parametry termoizolacyjne i wygłuszające.
Choć drzwi PCV z powodzeniem można stosować jako drzwi wejściowe, to jednak zdecydowanie częściej stosowane są jako drzwi tarasowe czy balkonowe.
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając drzwi wejściowe?
Wybór dobrych drzwi nie jest łatwym zadaniem, ponieważ podejmując decyzję o zakupie, należy mieć na uwadze kilka bardzo istotnych parametrów. Dlatego też nie należy decydować pochopnie, warto się nad wyborem nieco zastanowić, analizując przy tym zarówno zalety, jak i wady każdego rozwiązania. Wybierając drzwi zewnętrzne, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że powinny być one nie tylko ciepłe, ale przede wszystkim trwałe, szczelne i ciche. Nowoczesne drzwi w większości mają budowę wielowarstwową, co ma pozytywny wpływ na ich parametry użytkowe. Na co najeży w szczególności zwracać uwagę przy wyborze drzwi wejściowych?
Rozmiar drzwi
Rozmiar drzwi to jeden z najważniejszych parametrów — nie mogą być one zbyt wąskie, ponieważ to w przyszłości może utrudnić nie tylko wnoszenie/wynoszenie mebli, ale również codzienne korzystanie z nich. Z tego też powodu funkcjonalne drzwi nie powinny mieć mniej niż 90 cm szerokości i 200 cm wysokości (w świetle otworu). Dobrym rozwiązaniem będą również asymetryczne drzwi dwuskrzydłowe. Te nie tylko świetnie się prezentują, ale również są bardzo funkcjonalne, zapewniając naprawdę bardzo szerokie wejście do domu czy mieszkania, co przyda się, gdy trzeba będzie wnieść do domu coś naprawdę dużego.
Parametry antywłamaniowe
Drzwi zewnętrzne powinny chronić nie tylko przed zimnem i hałasem, ale również przed niechcianymi gośćmi. Z tego też powodu drzwi zewnętrzne powinny posiadać co najmniej 3 lub 4 klasę antywłamaniową. W praktyce będzie to oznaczało, że włamywacz posiadający profesjonalne narzędzia nie będzie w stanie sforsować takich drzwi przez co najmniej 20 minut, co daje możliwość odpowiednich reakcji i dotarcia na miejsce włamania ochrony czy policji. Warto pamiętać o tym, że dobre i skutecznie działające drzwi antywłamaniowe powinny posiadać certyfikat wystawiony przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej.
Prawidłowy montaż
W przypadku drzwi zewnętrznych ważne są nie tylko parametry użytkowe, klasa antywłamaniowa czy estetyka. Równie ważny jest również prawidłowy montaż. Należy przy tym pamiętać o tym, że tylko właściwe ich osadzenie zminimalizuje ryzyko powstawania mostów termicznych na styku ościeżnicy ze ścianą domu. Obecnie w przypadku drzwi zewnętrznych najczęściej wykorzystywany jest montaż warstwowy (cieplny) polegający na tym, że przestrzeń pomiędzy murem a ościeżnicą wypełnia się pianką montażową połączoną z dodatkowymi materiałami izolacyjnymi (dzięki temu pianka nie będzie chłonąć wilgoci, a jej parametry użytkowe pozostaną niezmienne).
Kierując się tymi parametrami z pewnością wybierzemy odpowiednie drzwi wejściowe do naszego mieszkania lub domu i będziemy cieszyć się nimi latami. Zwracając uwagę na kilka podstawowych parametrów możemy być pewni, że będziemy zadowoleni ze swojego zakupu a drzwi będą zapewniały odpowiednie wyciszenie, ochronę i funkcjonalność.