DRZWI OK

Wszystko na temat drzwi

partner serwisu
partner serwisu
drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne białe, czy grafitowe?

Przed laty utarło się, że stolarka okienna i drzwiowa muszą być mniej więcej w tym samym kolorze. Dziś, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych na rynku rozwiązań, nie ma potrzeby, by ograniczać się do starych, budowlanych zwyczajów. Mówiąc wprost – klient nie musi decydować się na zakup wyłącznie białych, grafitowych lub brązowych drzwi. 

Co elewacja, to odmienne techniki

Jeśli ktoś zdecydował się na nowocześnie zaaranżowaną elewację, to wybór klasycznych drzwi raczej nie wchodzi w grę. Z drugiej strony trzeba pamiętać o pewnych standardach bezpieczeństwa, wobec których postawienie na oryginalne i minimalistyczne drzwi z tworzywa sztucznego raczej nie wchodzi w grę. W tym przypadku dużo lepszym rozwiązaniem jest wybór szczotkowanych lub ocynkowanych drzwi stalowych, które swym metalicznym kolorem z pewnością przyciągną wzrok. A jeśli mimo to inwestor stawia na klasyczną elewację, to jedynym, sensownym rozwiązaniem pozostaną dobrze znane projekty drewnianych lub stylizowanych w ten sposób drzwi, w których znajdzie się miejsce m.in. dla złoconych okuć.

Jednolita kolorystyka

Dobierając drzwi zewnętrzne pod kątem kolorystycznym, warto dokładnie przemyśleć balans poszczególnych barw. Kolor drzwi nie musi przypominać koloru okien. Może on np. odnosić się do parapetów, dachu lub też do określonych, elewacyjnych elementów dekoracyjnych. Mało tego! Drzwi można pod względem kolorystycznym dopasować do wystroju ogrodu, znajdujących się w nim elementów dekoracyjnych, a także ogrodzenia. Ważne, aby barwy nie kontrastowały nadmiernie ze sobą, gdyż mogą one nie tylko zaburzyć kolorystykę aranżacji, ale też zaprzeczyć głównemu stylowi aranżacyjnemu, w odniesieniu do którego projektuje się całe przydomowe obejście.

Klasyczny dylemat

A co, jeśli ktoś chce postawić na klasyczny kolor drzwi i zastanawia się nad wyborem modelu białego lub grafitowego? Oto rozwiązanie:

1. Drzwi białe – to konstrukcja uniwersalna, która jest przeznaczona dla ostrożnych i nie chcących ryzykować inwestorów. Biel ładnie komponuje się z każdym typem aranżacji i to niezależnie od tego, czy jest ona utrzymana w jasnych lub ciemnych barwach. Niestety drzwi w kolorze białym łatwo się brudzą. Nie należy montować ich tuż przy wejściu, gdyż opady deszczu i śniegu mogą wpłynąć na ich wygląd.

2. Drzwi o barwie ciemnej (np. grafitowej) – to modele, które świetnie łączą się kolorystycznie z ciemną i pośrednią elewacją. Ich zaletą jest mniejsza podatność na zabrudzenia. Co więcej, drzwi grafitowe (lub ciemne) mogą występować w różnych odmianach kolorystycznych, których motywem przewodnim są słoje drewna. Drzwi o ciemnej barwie bardzo ładnie komponują się ze złoconymi i srebrzonymi dodatkami, w związku z czym łączy się je głównie z klasyczną elewacją.

Wybór właściwej kolorystyki drzwi zewnętrznych to tylko pierwszy krok na drodze do zakupu optymalnej stolarki drzwiowej. Kierunek otwierania drzwi, sposób ich zamknięcia, materiał wykonania i dostęp do ewentualnego przeszklenia to kwestie, które również są w tym przypadku bardzo istotne.